Wczytuję dane...

Instrumenty dęte blaszane

Jak sama nazwa wskazuje, instrumenty dęte blaszane są wykonane z elementów metalowych. Każdy z instrumentów dętych blaszanych ma swój specyficzny kształt i budowę. Na wszystkich instrumentach tego typu gra się przy użyciu ustnika w kształcie kielicha. Instrumenty dęte blaszane należą do najstarszej grupy instrumentów muzycznych. XIX w. to okres wynalezienia zaworów zwanych wentylami, dzięki którym gra na instrumentach dętych blaszanych rozpowszechniła się jeszcze bardziej. Szczytem popularności są ostanie dekady, podczas których, coraz szersza grupa entuzjastów odkrywa piękno gry również na większych instrumentach dętych blaszanych jak tuba, czy eufonium.

Te specyficzne formy od lat przyciągają wzrok wielu entuzjastów jazzu, muzyki klasycznej i nie tylko. Zachwycają swoim brzmieniem, kształtem oraz blaskiem, który ze względu na metalową konstrukcję jest niezwykle charakterystyczny. W naszej ofercie znajdziesz starannie wyselekcjonowane dęte instrumenty blaszane, które będą stanowiły doskonałą propozycję zarówno dla doświadczonych i profesjonalnych muzyków, jak i twórców amatorów. Ten rodzaj instrumentów stał się niezwykle popularny, co potwierdza duża liczba ich nazw. Bez względu na rodzaj uprawianej aktywności muzycznej już teraz zapraszamy do sprawdzenia pełnego asortymentu!

Blaszane instrumenty dęte – historia

Prezentowane przez nasz sklep muzyczne instrumenty dęte metalowe były znane już ok. 1500 r.p.ne. To właśnie w starożytnych grobowcach faraona Tutenchamona znaleziono blaszane trąby z tego okresu, które były wykonane ze srebra oraz brązu. To jedne z pierwszych tego typu znalezisk, chociaż być może tamtejsze nazwy były zupełnie inne. Warto jednak zwrócić uwagę, że początki sięgają znacznie wcześniej – aż do czasów prehistorycznych, kiedy podejmowano wszelkie próby konstrukcji urządzeń do wzmacniania ludzkiego głosu.  

Jedną z pierwszych form intensyfikowania poziomu dźwięku było zwyczajne składanie rąk wokół ust. W kolejnych wiekach wykorzystywano wszelkie przedmioty naturalne, jak np. gałęzie drzew, rury bambusa, muszle czy wreszcie rogi zwierzęce. Te ostatnie stanowiły pierwowzór, z którego powstały dzisiejsze instrumenty muzyczne dęte blaszane. Jako pierwszy z nich można uznać klasyczną trąbkę sygnałową. Wdrożenie konstrukcji metalowych pozwoliło na zwiększenie wytrzymałości oraz siły otrzymywanego dźwięku, zaś wraz z rozwojem form zaczęto nadawać im coraz bardziej wyszukane nazwy.

Instrumenty dęte blaszane – charakterystyka

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że podstawową cechą, jaką posiadają instrumenty dęte blaszane, metalowe ustniki. Prawdopodobnie również stąd wzięła się ich nazwa. Ich kielichowaty kształt o stożkowym przekroju, umożliwia uzyskanie unikatowego oraz charakterystycznego brzmienia. Niezwykle muzyczny charakter dźwięku wynika w dużej mierze z braku stroika – jego funkcję pełnią ludzkie usta. Ze względu na ten fakt, instrumenty blaszane dęte należą do jednych z najbardziej wymagających. 

Oprócz tego nie można zapomnieć o tym, że w XIX wieku wynaleziono specjalne zawory, zwane wentylami. Dzięki temu te metalowe konstrukcje stały się jeszcze popularniejsze, co pozwoliło rozwinąć muzyczny świat. Czyste oraz typowe dla tej grupy brzmienie jest możliwe do uzyskania zarówno w niższych, jak i wyższych rejestrach. 

Jak wybrać instrument dęty blaszany?

Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi. Wszystko zależy od Twoich preferencji. Prezentowane przez nasz sklep instrumenty dęte blaszane mają różne nazwy, dlatego też najpierw warto dobrze rozeznać się w ich typologii. Należy również zastanowić się, jaki gatunek muzyki masz zamiar grać. To w dużej mierze będzie determinowało Twój wybór. Niektóre propozycje lepiej będą nadawały się do wykonań klasycznych, inne zaś sprawdzą się doskonale w przypadku grania jazzu. 

Niezależnie do preferowanego stylu, wszystkie instrumenty dęte i blaszane w naszej ofercie zostały wyprodukowane wyłącznie z wysokojakościowych materiałów, dzięki czemu możesz liczyć na najlepsze walory dźwiękowe. W przypadku wyboru dla dzieci warto zdecydować się na mniejsze egzemplarze, tak aby przygoda z graniem mogła rozpocząć się już w szkole podstawowej. 

Zdecyduj się już teraz!

Prezentowane przez nas dęteblaszane instrumenty muzyczne powstają we współpracy z wybitnymi muzykami, dzięki czemu poziom precyzji oraz jakości dźwięku jest najwyższy. Solidne, metalowe konstrukcje oraz staranność wykonania determinują najlepsze właściwości, niezależnie od formy oraz nazwy. Oferujemy atrakcyjne ceny, dzięki czemu będziesz mógł dopasować produkt do swoich możliwości. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji. Już teraz zdecyduj się na zakup i ciesz się najlepszym czasem pełnym muzycznych doznań! Zapraszamy do zapoznania się z pełnym asortymentem.

Sortuj według: Wyświetl po produktów