Wczytuję dane...

Saksofon - jak wybrać odpowiedni?

Saksofon - jak wybrać odpowiedni?

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym muzykiem, czy masz już jakieś doświadczenie w grze na saksofonie, właściwy dobór instrumentu powinien być dla Ciebie priorytetem. Może się to okazać sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeżeli nie znasz charakterystyki poszczególnych modeli i nie wiesz, czym różnią się między sobą. Jednak bez obaw! Przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz praktyczne wskazówki dotyczące rodzajów saksofonów.

Rodzaje saksofonów – od czego zależy ich wybór?

Jeśli marzy Ci się gra na saksofonie, przed zakupem instrumentu sprecyzuj swoje potrzeby. Dostępne modele – barytonowy, sopranowy, altowy czy tenorowy – różnią się między sobą wielkością i ciężarem, łatwością wydobywania dźwięków oraz gatunkiem muzycznym, do którego pasują. Podczas wyboru zwracaj uwagę na:

  • jakość brzmienia – liczy się właściwe nastrojenie oraz prawidłowa intonacja we wszystkich rejestrach;
  • stan techniczny – oczywiście najlepiej jest kupować nowy saksofon, w którym wszystkie elementy będą w nienagannej kondycji. Aby cieszyć się perfekcyjną grą, zadbaj o wysokiej jakości ustnik, fajkę o prawidłowej krzywiźnie i prześwicie, sprawność wszystkich ruchomych mechanizmów, sprężynek i słupków oraz o odpowiedni dobór gumek, owijek i korków. Jak widzisz, każdy detal ma znaczenie;
  • akcesoria niezbędne do grania oraz przechowywania i przenoszenia instrumentu – futerał, stojak, pasek.

Wszystkie wspomniane elementy są istotne podczas zakupu saksofonu, niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzesz. To od nich zależy jakość Twojej gry i satysfakcja z zabawy muzyką. Pamiętaj, aby zaopatrywać się wyłącznie u sprawdzonych dostawców, którzy dbają o prawidłowe przechowywanie oraz transport swojego asortymentu, i nie zapominaj o konserwacji i serwisowaniu swojego instrumentu. Oczywiście odpowiednio dobrany model także stanowi priorytet, dlatego warto poznać cechy charakteryzujące poszczególne rodzaje.

Polecane instrumenty muzyczne - Saksofony:

Saksofon altowy SML Paris A620-II

Saksofon altowy SML Paris A620-II

Saksofon sopranowy SML Paris SC620

Saksofon sopranowy SML Paris SC620

Saksofon tenorowy SML Paris T620-II

Saksofon tenorowy SML Paris T620-II

Saksofon altowy LC Saxophone A-701XW

Saksofon altowy LC Saxophone A-701XW sandblast finish

Saksofon altowy LC Saxophone A-701BD black

Saksofon altowy LC Saxophone A-701BD black plated finish

Saksofon altowy, tenorowy, sopranowy, barytonowy... Który wybrać?

Osoby niedoświadczone i początkujące mogą poczuć się nieco oszołomione bogactwem wyboru tych instrumentów dętych. Rodzaje saksofonów są różne, jednak wystarczy zaznajomić się z ich parametrami, aby znaleźć idealny dla siebie. Z uwagi na spore gabaryty liczy się kondycja fizyczna muzyka, jego wiek oraz płeć – musisz mieć wystarczającą siłę, aby nie tylko podnieść, lecz także utrzymać saksofon podczas gry. Wśród najpopularniejszych należy wymienić saksofon:

  • altowy – jest niewielki, ponieważ ma długość niewiele ponad 70 cm, więc stanowi odpowiedni wybór dla początkujących oraz dzieci. Jego brzmienie jest ciepłe i dynamiczne, a dźwięki stosunkowo łatwo się wydobywa;
  • tenorowy – o średniej wielkości i wadze, jest polecany osobom poszukującym czystych, wyrazistych i mocnych brzmień oraz starszym dzieciom – jeśli są w stanie poradzić sobie z jego ciężarem;
  • sopranowy – ma kształt prostej rury i – choć jest najmniejszy i najlżejszy z omawianych rodzajów – nie poleca się go dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z graniem ani dla dzieci. Wszystko dlatego, że wydobywanie z niego wysokich dźwięków oraz uzyskanie prawidłowej intonacji może okazać się zbyt trudne;
  • barytonowy – to największy i zarazem najcięższy model. Jego długość wynosi prawie 110 cm, a brzmienie cechuje charakterystyczna chropowatość. Wybierają go dorośli oraz doświadczeni muzycy.

Wiele osób – chcąc zaoszczędzić – decyduje się na zakup instrumentów używanych. I choć jest to tańsza alternatywa niż kupno nowego saksofonu, trzeba liczyć się z koniecznością jego wyczyszczenia i serwisowania, co także generuje niemałe koszty.

Saksofon złoty instrument muzyczny

Planujesz zakup saksofonu? Zajrzyj do sklepu Sonore i wybierz model dla siebie!

Zależy Ci na wysokiej jakości i niezawodności instrumentu? Potrzebujesz sprawdzonego, odpowiednio wykonanego egzemplarza? Jeśli poważnie podchodzisz do gry, postaw na sprawdzony oraz profesjonalny sklep, w którym możesz liczyć na kompleksowe doradztwo merytoryczne. Wszystkie rodzaje saksofonów znajdziesz w Sonore – sprawdź dostępny tam asortyment i odkryj, który model jest najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb i wymagań!