Wczytuję dane...

Instrumenty dęte drewniane i blaszane – jakie są rodzaje?

Instrumenty dęte drewniane i blaszane – jakie są rodzaje?

Czym są instrumenty dęte?

Zadając pytanie jakie są instrumenty dęte drewniane, mało kto zdaje sobie sprawę, ale najstarszym odkrytym jak dotąd instrumentem dętym drewnianym jest… flet! Ma aż 35 tysięcy lat. Znaleziono go w okolicy niemieckiego miasta Ulm. Starożytny flet został stworzony z kości skrzydła sępa. 

Przez te wszystkie lata tego typu przyrządy do grania nieco się zmieniły. Podstawa ich działania wciąż opiera się jednak na tym samym – na dęciu, czyli wdmuchiwaniu powietrza do środka. Słup powietrza drga dzięki obecności wibratora, a to powoduje wydawanie dźwięków. Wibratorem w instrumentach dętych może być stroik lub ustnik (a właściwie usta grającego).

Sam wybór konkretnego dźwięku jest natomiast związany z długością rury, do której wdmuchuje się powietrze. Przedstawimy w tym artykule instrumenty dęte i ich nazwy oraz na taką długość ma wpływ budowa i sposób działania w konkretnym przypadku. Przykładowo we flecie zamyka się otwory znajdujące się w rurze, a w puzonie – regulacja ma miejsce dzięki suwakowi.

Rodzaje instrumentów dętych

Jakie są rodzaje instrumentów dętych? Do dwóch głównych należą drewniane i blaszane. Wydaje się, że nazwa jest związana z materiałem, z którego wykonano dany sprzęt. Wbrew pozorom chodzi tutaj o coś innego. Najważniejsze jest to, z czego stworzono element powodujący wibrację i mający wpływ na dźwięk. Z tego powodu zdarzają się nawet np. saksofony z metalu, które zalicza się do grupy drewnianych.

Instrumenty dęte blaszane

Ten rodzaj instrumentów dętych zwykle jest wykonany z metalu (nie jest to jednak obowiązek). Za nazwę „blaszane” odpowiada obecność metalowego ustnika (nie ma stroika, a tę funkcję pełnią usta osoby grającej). Jakie sprzęty znajdziesz w tej kategorii? Do najpopularniejszych należą:

  • trąbka – składa się głównie z kielichowego ustnika, czary w kształcie dzwonu, skręconej w pętlę rury, zaworów do zamykania (zmieniających dźwięk), aktualnie kojarzy się przede wszystkim z muzyką jazzową,
  • róg (waltornia) – zbudowany m.in. z ustnika, zwiniętej blaszanej rury, mocno rozszerzonej czary i wentyli do regulacji powietrza,
  • puzon – składa się głównie z ustnika, szerokiej czary i zawiniętej rury, do najważniejszych rodzajów należą puzon suwakowy oraz wentylowy,
  • tuba – zbudowana m.in. z ustnika, wielokrotnie zawiniętej rury i dużej czary (największej w tej grupie).

Do innych instrumentów dętych blaszanych należą też m.in. trąbka sygnałowa, kornet, helikon, sakshorn, suzafon czy skrzydłówka.

Instrumenty dęte drewniane

W tym przypadku najważniejszy jest stroik (jeden lub dwa, w zależności od konkretnego modelu). Jest stworzony z drewna, czemu ta grupa zawdzięcza swoją nazwę. Reszta może być wykonana z dowolnego tworzywa, także np. metalu. Nazwy instrumentów dętych jako najczęściej wykorzystywanych sprzętów z tej grupy to:

  • saksofon – w kształcie fajki, z szeroką czarą, jeden z najpopularniejszych instrumentów stosowanych w muzyce (m.in. rocku czy jazzie),
  • flet (prosty, poprzeczny, piccolo) – najczęściej w kształcie cienkiej rurki, która jest pusta w środku, dźwięki zmienia się przez zasłanianie otworów,
  • klarnet – cylindryczna rura z zamykanymi klapami, na końcu znajduje się czara (w zależności od rodzaju może mieć różną wielkość),
  • dudy – składają się głównie z piszczałki, zbiornika powietrza oraz rurek do dmuchania.

A to nie wszystko, bo istnieją też inne instrumenty dęte drewniane. Należą do nich m.in. obój, fagot, kontrafagot, rożek angielski, fletnia Pana czy szałamaja.

Jaki instrument dęty wybrać?

Każdy z instrumentów dętych wydaje inny dźwięk i wymaga trochę innych umiejętności. Zawsze niezbędne są jednak godziny trenowania. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej dokładnie przysłuchać się brzmieniu konkretnych modeli, a także po prostu przymierzyć sprzęt do siebie i swojej sylwetki.

Poznaj również dokładną rolę w orkiestrze czy zespole. Weź pod uwagę konkurencyjność na rynku (jeśli chcesz żyć z muzyki) oraz łatwość nauki. Przyjmuje się, że do najprostszych do opanowania sprzętów należy tuba (w tym przypadku rzadko zdarzają się jednak solówki). Po dokonanym wyborze najlepsze instrumenty dęte blaszane i drewniane znajdziesz w ofercie naszego sklepu muzycznego.

Polecane instrumenty muzyczne:

Saksofon altowy SML Paris A420-II

Saksofon sopranowy SML Paris SC620

Klarnet C SML Paris CLC100

Klarnet C SML Paris CLC100

Trąbka B Stomvi S1 posrebrzana

Trąbka B Stomvi S1 posrebrzana

Puzon tenorowy Bb/F Stomvi TB4102

Puzon tenorowy Bb/F Stomvi TB4102 Elite Copper lakierowany

Waltornia podwójna F/B Stomvi Elite

Waltornia podwójna F/B Stomvi Elite lakierowana

Najlepsze instrumenty dęte w sklepie Sonore

Szukasz instrumentu dętego dla siebie? Grasz np. na trąbce, flecie, saksofonie, tubie? A może dopiero chcesz rozpocząć przygodę z muzyką? W sklepie Sonore znajdziesz tylko solidne i pięknie brzmiące sprzęty. Gra na nich to prawdziwa przyjemność! W ofercie znajdują się także akcesoria (m.in. futerały, stojaki, paski czy tłumiki) oraz wiele innych niezbędnych gadżetów dla każdego muzyka. Bez względu na to, który instrument jest Twoim ulubionym, zerknij na półki Sonore! Wybieraj z setek najlepszych produktów zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów-pasjonatów.