Klarnet – jaki to instrument oraz jakie są rodzaje?
Należy do instrumentów dętych drewnianych, a jego historia sięga końca XVII wieku. Od tego czasu klarnet był udoskonalany i poddawany modernizacjom, wskutek czego na stałe rozgościł się w składzie orkiestr dętych. Jego brzmienie jest zróżnicowane – na niskich tonach zachwyca ciepłem, w środkowych łudząco przypomina trąbkę, z kolei w wysokich zyskuje piskliwą przenikliwość. Dowiedz się, jak wygląda klarnet, jaki to instrument, poznaj jego rodzaje oraz sprawdź, który wybrać dla początkujących!
Klarnet – jaki to instrument?
Opisane, zróżnicowane brzmienie wydobywane jest z cylindrycznej rury. Na jej końcu znajduje się poszerzona czara głosowa. Wśród głównych elementów tego instrumentu wymienia się ustnik, baryłkę, wspomnianą czarę głosową oraz korpus dolny i górny. Całość wykonuje się z drewna w różnych rozmiarach – to właśnie od nich uzależnione są rodzaje klarnetów. Wykorzystuje się je nie tylko w muzyce poważnej czy klasycznej, lecz także w gatunkach rozrywkowych, a szczególnie jazzowych. Stroik do klarnetu zamocowany jest w ustniku za pomocą ligatury – metalowej obręczy.
Rodzaje klarnetów – który wybrać dla początkujących?
Jeśli zastanawiasz się, jaki klarnet będzie dla Ciebie odpowiedni, sprawdź poniższe zestawienie – znajdziesz w nim najpopularniejsze rodzaje polecane dla początkujących i nie tylko. To między innymi klarnet:
- A – można nazwać go uniwersalnym, ponieważ z łatwością dopasujesz go do różnych stylów gry oraz gatunków muzycznych, jego brzmienie jest czyste i dźwięczne;
- B – pięknie wybrzmiewa w orkiestrze oraz w grze solowej, ma niewielkie wymiary, zatem sprawdzi się nawet dla dzieci;
- ES – najpopularniejszy w zespołach grających muzykę klasyczną i wykorzystywany podczas grupowych występów, jego dźwięk jest przenikliwy i ostry;
- basowy – wyróżnia się charakterystyczną budową, ponieważ oba jego końce są zawinięte, a korpus ma kształt odwróconej litery „S”. Jego brzmienie jest niezwykle głębokie i niskie.
W profesjonalnych sklepach muzycznych znajdziesz również modele altowe, kontraltowe i kontrbasowe, a nawet zapomniane już bassetowe. Jednak jeśli potrzebny Ci klarnet dla początkujących, zainwestuj w lekki, kompaktowy i prosty w użyciu instrument basowy, typ A lub B, a nauka z pewnością da Ci mnóstwo radości.
O czym pamiętać podczas nauki gry na klarnecie?
Jeżeli zastanawiasz się, czy kupić klarnet, jaki to instrument i czy warto nauczyć się na nim grać, odpowiadamy – zdecydowanie tak! Przemawia za tym jego uniwersalność, możliwość wykorzystania w zespole, orkiestrze oraz solo, a także łatwość dopasowania do rozmaitych stylów muzycznych. Poszukując modelu dla początkujących, zwróć uwagę na stroik, który powinien być miękki. Chcąc wydobyć idealne dźwięki, pamiętaj o:
- mocnym dmuchaniu – klarnet to instrument, który potrzebuje sporo powietrza, aby wybrzmieć;
- głębokim umieszczeniu ustnika – górne zęby powinny znaleźć się półtora centymetra od czubka;
- stabilnym chwycie i odpowiedniej postawie – manewruj i eksperymentuj z kątem nachylenia, aby uzyskać czyste dźwięki;
- cierpliwości – nikt nie umie grać na klarnecie (ani na żadnym instrumencie) od razu; ćwicz i baw się muzyką, a z pewnością osiągniesz satysfakcjonujący poziom.
Za jakość Twojej gry odpowiadać będą nie tylko umiejętności czy dobrze dobrany stroik, lecz również stan techniczny modelu, na którym ćwiczysz. Wybieraj produkty nowe, pochodzące od sprawdzonych dostawców, dzięki czemu unikniesz ryzyka, że będą one uszkodzone i nie dadzą odpowiednich brzmień.
Szukasz wysokiej jakości klarnetu dla początkujących? Zajrzyj do sklepu Sonore i zachwyć się bogactwem wyboru!
Chcąc rozpocząć swoją przygodę z grą na klarnecie, koniecznie zaopatrz się w odpowiedni instrument. Bogaty asortyment znajdziesz w internetowym sklepie Sonore – sprawdź polecane modele i wybierz idealny dla siebie. Wysoka jakość, staranność wykonania i dostępność niezbędnych akcesoriów sprawia, że w jednym miejscu kupisz wszystkie potrzebne do gry elementy. Nie zwlekaj i już dziś dokonaj zakupu, aby cieszyć się perfekcyjnym brzmieniem i czerpać radość z tworzenia muzyki.